Ekşi Maya Kurulumu


Ekşi Maya KurulumuEkşi Maya kurulumu oldukça kolay fakat bekleme süresi olarak zahmetlidir. Ekşi maya ekmek yapımı uzun yüzyıllardır kullanılan bir yöntemdir. Ekşi Maya Hazırlama Un ve su ile elde edilir, tamamen doğal bir  ortamda, mantarların oluşmasıyla gerçekleşen (aslında burada doğal bir kimyasal reaksiyon var) bir mayadır. 


Ekşi Maya Kurulumu


  • 50 gr organik tam buğday un
  • 50 gr kaynak suyu 
  • 1 adet steril kavanoz (plastik veya cam)

*Ekşi maya kurulumu ve ekşi maya ekmek yapımı için mutlaka hassas bir mutfak terazisi temin etmelisiniz. Markası önemli değil bütçenize uygun bir şey alın.

İki malzemeyi de kavanozun içinde iyice karıştırın. Kapağını kapatın ve sıcak olmayan bir köşede 3 gün boyunca hiç dokunmadan bırakacaksınız.

3 gün sonra her şey yolunca ise , ki bunu anlamanın yolu mayanızın küçük küçük gözeneklere sahip olması ve gluten yapısının oluşmaya başlamasıdır. Besleme yaparak devam ediyorsunuz.


Ekşi Maya Kurulumu İlk Besleme


100 gr mayanız var artık. Bunu hem çoğaltmak hem de güçlenmesini,olgunlaşmasını sağlamak için besleme yapmalıyız. Besleme yarı yarıya yapılacak.

Yani 100 gr mayanız var yarısı su yarısı tam buğday un ile olacak (50,50). İki gün sonra mayanız tekrar hazır hale gelecek. Elinizdeki maya ekmek yapımı için kullanılabilir fakat fazla ekşi olacaktır.

Benim tavsiyem tekrar yarı yarıya besleme yaparak 2 gün daha beklemeniz olacak. Yani toplam 7 gün sonra mayanız ekmek için daha ideal tat profiline ulaşacaktır.


Diğer ekşi maya yazılarıma bakabilirsiniz ;Yorumlar