13.06.2017

Textual description of firstImageUrl

Ankara'da En İyi Et Döner Mekanları


et döner tarihi
1855 yılında James Robertson tarafından çekilen ve ilk dönerci fotoğrafı olduğu kabul edilen kare


Türkiye'de şüphesiz en sevilen kebaplar arasında Et Döner geliyor. Özellikle yaygın olarak Kıymasız ve Kıymalı et takılarak yapılmaktadır.Bursa'da et döner, kıyma karışımından , Ankara'da ise kıymasız parça et takılarak yapılır. Ankara Yaprak Döner olarak anılmasının sebebi dönerin kesilirken parça olarak dökülmesidir.

Et dönerin geçmişi 150 yıl öncesine kadar uzanıyor.Dönerin mucidi söylentiye göre Kastamonulu bir aşçı olan Hamdi Usta'dır. (Wiki)

Bir et dönerin başarıya ulaşabilmesi için önem arz eden maddeler ;

 • Et kalitesi (dana,kuzu karışımı idealdir)
 • Yağ oranı (gerçek kuzu kuyruk yağı ve ideal oran)
 • Pişirme şekli (odun ateşi tercihimiz fakat bu zorunlu değil)

Gelelim Ankara'da en iyi Et Döner yapan mekanlara ! Sıralama en başarılı bulduğum mekanlara göredir.Yazının sonunda puanlamayı görebilirsiniz. Ankara'da en iyi et döner nerede yenir mottosuyla geziyor ve bunları blog , instagram vasıtasıyla sevgili takipçilere aktarıyorum. Özellikle belli bir kalitede olan , işini severek yapan mekanları paylaşmaya özen gösteriyorum emin olabilirsiniz.
Çardak Pide Döner

[Eklenme : 19.03.2018]

Çardak Pide Döner


Mekan , strazburg caddesi üzerinde bulunuyor. Yaklaşık 30 yıllık bir lokanta ve daha eskiye kadar giden marka geçmişi var. Özellikle karadeniz pideleri ve et döneri ile gönlümü çaldı.

Buranın et dönerini geç keşfettim fakat o kadar etkiledi ki gittiğim tüm mekanlara göre üst sıraları hak ediyor. Özellikle az takmaları ve kısa sürede bitiyor olması hoşuma gitti. Baştan uyarayım buranın döneri klasik Ankara Dönerinden biraz farklı çünkü marinasyonda sarımsak kullanılıyor. Bu lezzeti çok değiştiriyor. Yani seven çok sever sevmeyen hiç sevmez. Tadı oldukça karakteristik.

Detaylı inceleme için blog yazım : http://www.serkanince.com/2018/02/cardak-pide-ankara.html


Kadir Dayı Piknik

[Eklenme : 22.06.2017]Kadir Dayı Piknik, oldukça salaş bir esnaf lokantası. Mekan özellikle et döner ve köfte ile iddialı. Ben tabii ki dönerini deniyorum. %100 dana eti ve gaz ocağı kullanılıyor.Ekmek arası veya servis seçeneği var. Ben etin tadını daha iyi alabilmek için her zaman servis tercih ediyorum. 70gr standart porsiyon döner. 14tl ücreti var.

Ankara için en iyi döner sıralamalarını alt üst edecek kadar iyi bir döner olduğu için hemen listeyi güncelleyerek en beğendiğim Mutlu Lokantası ile eşit puanı layık gördüm. Eğer yolunuz Ostim tarafına düşerse kesinlikle deneyiniz.

Uyarı : Gittiğinizde lütfen servis olarak alınız. Ekmek arası çok bir şey anlamayacaksınız.Mutlu Lokantası
ankara mutlu lokantası


Ankara'da şuan için en iyi et döner yiyebileceğiniz mekanlardan birisi kendisi. Esnaf lokantasıdır. Dükkanı büyütme imkanları olmasına rağmen uzun yıllardır aynı yerindedir. Hafta içi akşama doğru döner biter , cumartesi günü saat 15:00'e kadar biter , pazar kapalıdır. Döner tamamen dana olup , önden ısıtılmış ekmek ve salata geliyor. Gaz ocağında pişiyor ki odunda pişse nasıl bir lezzet olur düşünemiyorum. Porsiyonu idealdir. Porsiyon et dönerin fiyatı 20tl.

Mekanda neredeyse dönerden daha güzel bir şey daha var ! O da kıymalı patlıcan musakkası. Gerçekten enfes olup az pilav az musakka alınarak döneri takviye edebilirsiniz.Fazla sohbet edip mekanı meşgul etmeyin diye çay yoktur :/

Detaylı inceleme için blog yazım : http://www.serkanince.com/2017/03/mutlu-lokantasi-ankara.html


Develi Pide Kebap

[Eklenme : 01.02.2018]

develi pide kebap


Ulus Anafartalar caddesinden inerken sol tarafta yer alan bu mekan ; Ulus geneli bence en iyi et döner yiyebileceğiniz mekandır. %85-90 oranı dana gerisi kuzu olarak takılan bu lezzetli döner tuz , yağ ve lezzet anlamında damakta hissedilir bir anı bırakıyor.

Since 1956 olduğunu ve Et Döner dışında cevizli pidesi de efsane olduğunu belirteyim. Fiyatı hatırladığım kadarıyla 100gr 16tl olarak ücretlendiriliyor. Bence bir gidip deneyiniz.

Adres: Anafatalar Cad. 72/c Ulus


Pehlivan Kebap

pehlivan kebapÇok bilinmeyen fakat sağlam dönercilerden kendisi. Kızılay 'Menekşe Pasajının' en alt katında bulunan dışarıdan görerek girmenizin zor olduğu özellikle bulmanız gereken bir dönerci Pehlivan Kebap.

Esnaf lokantası olup Et Döner %100 danadan oluşuyor.Gayet sulu ve lezzetli. Mekanda aynı zamanda inegöl köfte de çıkıyor. Ben inegöl köfte sevmediğimden olumlu bir şey diyemem fakat Kızılay bölgesinde en iyi Ankara Döneri yiyebileceğiniz mekan burasıdır bence. Döner , kızarmış ekmek ve salata ile sunuluyor :)

Detaylı inceleme için blog yazım : http://www.serkanince.com/2017/03/pehlivan-kebap-ankara.html


Ankaragücü Menekşe Döner

ankaragücü döner


Sahipleri koyu Ankara Güçlü olmasından dolayı bir zamanlar Ankaragücü Dönercisi olarak bilinen , tabelasında halen logosu bulunan lezzetli döner ve köfte yapan bir mekan kendileri. Az döner az köfte buranın ünlü mottosu olup köfteyi denemeden geçmeyiniz. Ortaya piyaz alabilirsiniz fakat piyaz çok başarılı değil. Köfte ve döner ile devam ediniz :)

*Döner zaman zaman aynı seviyede çıkmıyor olsa da genel alamda beğeneceğinizi umuyorum

Mekana ulaşım için : http://4sq.com/vGcdH0

Çankaya Lokantası


çankaya lokantası
bu fotoğraf başka bir yerden alıntıdır


Ankara'nın eski mekanlarından birisi olan Çankaya Lokantası ,üstteki mekanlar gibi esnaf lokantası sınıfında ve Ankara Döneri yapanlardan birisidir.Döneri diğerlerine göre daha tuzlu ve aromalı bulduğum mekanda aynı zamanda 20 adet sulu yemek bulunmaktadır.Döneri daha yağlı olabilir , eti yavan kalmış.

Öğlenleri gitmemeniz tavsiye olur çünkü aşırı yoğun ! Ben maalesef öğlen gittiğim için çok mutlu ayrılamadım.

Mekana ulaşım için : http://4sq.com/cG01uv


Azim Beşiktaş Dönercisi

beşiktaş dönercisi


Ulus , esnaf lokantası ve tarihi restoranlar açısından çok zengin bir semt. Bir çok mekan uzun yıllardır açık ve salaş mekanlar olarak hizmet veriyor. Bunlardan birisi Azim Beşiktaş Dönercisi. 1952 yılından itibaren kuşak değiştirerek gelen bu mekanda sadece Et Döner ve Köfte var.  Aynı et döner ile iskender de yapıyorlar talep ederseniz.

Önümüze gelen döner gayet lezzetli. Fotoğrafta görüldüğü üzere porsiyonu yeterli. Tuz ve yağ oranı kesinlikle kararında. Yanında gelen biber,turşu ve pide lezzeti arttırıyor. En beğendiğim Mutlu Lokantası döneri ile yarışacak seviyede diyebilirim. Dönerin porsiyon ücreti 18 tl.

Dönerin yanında 1 porsiyon köfte söyledim.İz bırakan bir lezzete sahip değil. İkram olarak gelen salata taze ve yeterli.

Detaylı inceleme için blog yazım : http://www.serkanince.com/2017/03/besiktas-donercisi-ulus-ankara.htmlMekanların Puan ve Sıralaması


Puan tamamen dönerin lezzetine odaklı olup , ikram ve mekan kalitesine göre değildir ! Kendi görüşlerim olup katılan ve katılmayan tabii ki olacaktır. Listeyi sık sık güncelleyeceğim. Yeni mekanlar eklenecek , var olan mekanlar tat değişimi olursa çıkarılacaktır. Bu listeyi oluşturmak için yaklaşık 30 mekanda döner yediğimi ve yemeye de devam ettiğimi belirteyim :)

 1. Çardak Pide Döner (5/4.5)
 2. Kadir Dayı Piknik (5/4.5)
 3. Mutlu Lokantası (5/4.5)
 4. Develi Pide Kebap (4)
 5. Pehlivan Kebap (5/4)
 6. Ankaragücü Menekşe Döner (5/3.5)
 7. Çankaya Lokantası (5/3.5)
 8. Azim Beşiktaş Dönercisi (5/3)


Sosyal medyadan beni takip ederek yeni mekan keşiflerinden haber olabilirsiniz :) Instagram üzerinden takip etmek için Tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazıya yorum yap :