11.08.2014

Textual description of firstImageUrl

Firebird Export İşlemleri (to Oracle)


oracle firebird işlemleri


Firebird işlemleriyle ilgili türkçe kaynak sıkıntısı olduğu için kaynak yaratmak adına çeşitli Firebird Veritabanı İşlemlerine devam ediyoruz.

Yazımda Firebird veritabanında yer alan tabloları Oracle,Ms Sql Server gibi diğer veritabanlarına aktarılmasını ele alacağım.Bu işlemleri yapan uygulamalar mevcut hatta yakın zamanda C#.Net ile kendi yapmış olduğum Firebird Export Tool uygulamasını paylaşacağım.Ben yazımda özellikle klasik yollardan giderek Oracle veritabanına Firebird tablo ve verilerini nasıl aktarırız onun üzerinde duracağım.


Gerekli Yüklemeler
 • Toad (Oracle işlemleri)
 • IBExpert (Firebird işlemleri)
 • Firebird ODBC Driver (Firebird tablo kopyalamak için)
 • Access , Oracle ve Firebird veritabanları (temel kurulumlar)

Firebird Veri Aktarımı ve Tablo Kopyalama

Tüm araç ve gereçleri yükledi isek devam edebiliriz.Madde madde yazıyorum ki daha kolay anlaşılsın.

 • Yapacağım import işleminde ki temel mantık şöyle ; Firebird 'de yer alan tabloları direkt Oracle'a aktaramıyoruz.Bu sebeple ben bu verileri bir şekilde almam gerek fakat nasıl ? Burada firebird odbc driver devreye giriyor.Verileri önce Access'e çekeceğiz daha sonra Toad yardımıyla Oracle'a işleyeceğiz.Genel mantığı anladıysak devam edelim.
 • Öncelikle Firebird için ODBC tanımlaması yapmamız gerekiyor.Sırasıyla Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Veri Kaynakları ekranına geliyoruz. Yeni Ekle diyerek açılan listeden Firebird / Interbase Driver seçeneğini seçiyoruz.
 • Bağlantı ayarlarını aşağıdaki örneğe göre yapıyoruz.Firebird veritabanı varsayılan şifresi SYSDBA / masterkey 'dir.
  firebird table export
 • Sıra geldi verileri Firebird verilerini Access 'e çekmeye.Access programını açarak yeni ve boş bir veritabanı açıyoruz.
 • Sırasıyla üst menüden Dış Veri > Diğer > ODBC Veritabanı diyerek gelen ekranda tamam diyerek devam ediyoruz.
 • Bir sonraki aşama Veri Kaynağının Seçilmesi olacak.Biraz önce oluşturduğumuz fdb isimli ODBC kaynağını açılan ekranda ki ikinci bölmeden seçerek devam ediyoruz ve karşımızda Firebird tabloları listeleniyor.Bu ekrandan istediğiniz tabloları seçerek Access'e kopyalama işlemi tamamlanıyor.
 • Bundan sonraki işlem Oracle için Toad yardımıyla import etmek veya diğer veritabanı sistemlerinin import araçlarını kullanarak verileri aktarmak olacaktır.

Firebird Veritabanı İşlemleri başlıklı diğer blog yazılarım için linke tıklayınız

2 yorum:

 1. Blogger'deki yorumları Disqus'a aktarabiliyoruz peki; Disqus'a gelen yorumlar daha sonradan Bloggere aktarılabiliyor mu?

  Biraz daha ayrıntı verecek olursam...

  Mesela,
  Disqus yorum formunu belli bir süre kullandıktan sonra; tekrar Blogger
  yorum forumuna dönmeye karar verdim diyelim. Disqus kullandığım süre
  boyunca bloguma gelen yorumlar, Disqus'u kaldırdıktan sonra da Blogger
  formunda gözükür mü?

  YanıtlaSil
 2. Şöyle bir durum var ; birisi blog yazına yorum yaptığında hem blogger'a kaydediyor hem disqus üzerine kaydediyor bu sayede yorumlarda bir kayıp olmuyor.disqus ayarlarında bu özellik olması gerek eklerken dikkat et.

  YanıtlaSil

Yazıya yorum yap :