Kahramanlarımız


gezi kahramanları


Sosyal ağlarda bugüne kadar en etkileyici paylaşımlardan biri dolaşıyordu.Çizimi gördüğümde gerçekten çok duygulandım.Keşke bu kare çizimlerde kalmayıp gerçek bir kare olsaydı.Keşke bu kardeşlerimiz hala yaşıyor olsaydı.Keşkeler o kadar çok ki.

Çizimin sahibi Faruk Tarınç isimli bir dijital artist.Çok iyi bir işe imza atmış ve gezi kahramanlarını tek bir karede ölümsüzleştirmiş.Sanıyorum bir sonraki aşama 3d modelleyerek ve renklendirerek tekrar paylaşması olacaktır.Ellerine sağlık diyorum.Diğer detaylar yazının devamında.

Faruk Tarınç ile yapılan röportajda çizim sırasında yaşadığı duyguyu ve paylaştıktan sonraki süreçlerden bahsediyor.İsteyenler okuyabilir.(Faruk Tarınç Röportaj)


Çizimdeki sıraya göre kaybedilenler (kaynak) ;

Mehmet Ayvalıtaş (20 yaşinda): gezi parkı protestolarının tüm yurda yayıldığı istanbul'un ümraniye ilçesinde protestocu kalabalığın arasına dalan bir aracın çarpmasıyla yaşamını yitirdi. 2 haziran 2013 günü hayatını kaybeden mehmet, henüz 19 yaşındaydı.
Abdullah Cömert (22 yaşinda): hatay'daki gezi parkı direnişi sırasında 'akrep' diye adlandırılan polis aracından atılan gaz fişeği ile başından vuruldu. abdullah, 3 haziran'da aramızdan ayrıldı.
Medeni Yıldırım (18 yaşinda): 28 haziran günü lice'deki karakol protestosu sırasında jandarmanın açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. medeni hayatını kaybettiğinde 18 yaşındaydı.
Berkin Elvan: (15 yaşinda): gezi parkı direnişi sırasında istanbul okmeydanı'ndaki evinden ekmek almak için dışarıya çıkan berkin, polisin attığı gaz fişeği tarafından başından vuruldu. 269 gün direnen berkin, 11 mart günü sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.
Ethem Sarısülük (26 yaşinda): ankara'daki direniş sırasında kızılay'daki güvenpark'ta ahmet şahbaz isimli polis tarafından başından vuruldu. ankara numune hastanesi'nde 14 gün yoğun bakımda kalan ethem, 12 haziran günü yaşamını yitirdi.
Ali İsmail Korkmaz (19 yaşinda): gezi parkı'ndaki direnişe destek için eskişehir'de düzenlenen gösterilerde ara sokaklardan birine kaçan anadolu üniversitesi birinci sınıf öğrencisi ali ismail, sivil giyimli polisler tarafından dövülerek öldürüldü. 38 gün boyunca komada kalan ali ismail, 10 temmuz 2013 günü hayatını kaybetti.
Ahmet Atakan (22 yaşinda): eylül ayında odtü eylmelerine hatay'da destek vermek için sokağa çıkan 22 yaşındaki ahmet atakan, 9 eylül akşamı yüksek bir yerden düşerek hayatını kaybetti. iddialara göre ahmet, polisin attığı gaz fişeği nedeniyle bulunduğu yerden düşmüştü.
Hasan Ferit Gedik (21 yaşinda): 29 eylül akşamı istanbul gülsuyu'nda uyuşturucu çetelerine karşı sokağa çıkanlar arasında olan hasan ferit, başından silahla vurularak öldürüldü.


Resmin orjinal boyutlusu için tıklayın

Yorumlar

Yorum Gönder

Yazıya yorum yap :