13.06.2017

Textual description of firstImageUrl

Ankara'da En İyi Et Döner Mekanları


et döner tarihi
1855 yılında James Robertson tarafından çekilen ve ilk dönerci fotoğrafı olduğu kabul edilen kare


Türkiye'de şüphesiz en sevilen kebaplar arasında Et Döner geliyor. Özellikle yaygın olarak Kıymasız ve Kıymalı et takılarak yapılmaktadır.Bursa'da et döner, kıyma karışımından , Ankara'da ise kıymasız parça et takılarak yapılır. Ankara Yaprak Döner olarak anılmasının sebebi dönerin kesilirken parça olarak dökülmesidir.

Et dönerin geçmişi 150 yıl öncesine kadar uzanıyor.Dönerin mucidi söylentiye göre Kastamonulu bir aşçı olan Hamdi Usta'dır. (Wiki)

Bir et dönerin başarıya ulaşabilmesi için önem arz eden maddeler ;

 • Et kalitesi (dana,kuzu karışımı idealdir)
 • Yağ oranı (kuyruk yağını abartmayın)
 • Pişirme şekli (odun ateşi tercihimiz)
 • Sunum (kızarmış ekmek veya lavaş tercihimiz)


Gelelim Ankara'da en iyi Et Döner yapan mekanlara ! Sıralama en başarılı bulduğum mekanlara göredir.Yazının sonunda puanlamayı görebilirsiniz. Ankara'da en iyi et döner nerede yenir mottosuyla geziyor ve bunları blog , instagram vasıtasıyla sevgili takipçilere aktarıyorum. Özellikle belli bir kalitede olan , işini severek yapan mekanları paylaşmaya özen gösteriyorum emin olabilirsiniz.Kadir Dayı Piknik

[Eklenme : 22.06.2017]Kadir Dayı Piknik, oldukça salaş bir esnaf lokantası. Mekan özellikle et döner ve köfte ile iddialı. Ben tabii ki dönerini deniyorum. %100 dana eti ve gaz ocağı kullanılıyor.Ekmek arası veya servis seçeneği var. Ben etin tadını daha iyi alabilmek için her zaman servis tercih ediyorum. 70gr standart porsiyon döner. 14tl ücreti var.

Ankara için en iyi döner sıralamalarını alt üst edecek kadar iyi bir döner olduğu için hemen listeyi güncelleyerek en beğendiğim Mutlu Lokantası ile eşit puanı layık görüyorum. Eğer yolunuz Ostim tarafına düşerse kesinlikle deneyiniz. Afiyet olsun.Mutlu Lokantası
ankara mutlu lokantası


Ankara'da şuan için tartışmasız en iyi et döner yiyebileceğiniz mekandır kendisi. Esnaf lokantasıdır. Dükkanı büyütme imkanları olmasına rağmen uzun yıllardır aynı yerindedir. Hafta içi akşama doğru döner biter , cumartesi günü saat 15:00'e kadar biter , pazar kapalıdır. Döner tamamen dana olup , önden ısıtılmış ekmek ve salata geliyor. Gaz ocağında pişiyor ki odunda pişse nasıl bir lezzet olur düşünemiyorum. Porsiyonu idealdir. Porsiyon et dönerin fiyatı 20tl.

Mekanda neredeyse dönerden daha güzel bir şey daha var ! O da kıymalı patlıcan musakkası. Gerçekten enfes olup az pilav az musakka alınarak döneri takviye edebilirsiniz.Fazla sohbet edip mekanı meşgul etmeyin diye çay yoktur :/

Detaylı inceleme için blog yazım : http://www.serkanince.com/2017/03/mutlu-lokantasi-ankara.html

Azim Beşiktaş Dönercisiankara azim beşiktaş döner


Ulus , esnaf lokantası ve tarihi restoranlar açısından çok zengin bir semt. Bir çok mekan uzun yıllardır açık ve salaş mekanlar olarak hizmet veriyor. Bunlardan birisi Azim Beşiktaş Dönercisi. 1952 yılından itibaren kuşak değiştirerek gelen bu mekanda sadece Et Döner ve Köfte var.  Aynı et döner ile iskender de yapıyorlar talep ederseniz.

Önümüze gelen döner gayet lezzetli. Fotoğrafta görüldüğü üzere porsiyonu yeterli. Tuz ve yağ oranı kesinlikle kararında. Yanında gelen biber,turşu ve pide lezzeti arttırıyor. En beğendiğim Mutlu Lokantası döneri ile yarışacak seviyede diyebilirim. Dönerin porsiyon ücreti 18 tl.

Dönerin yanında 1 porsiyon köfte söyledim.İz bırakan bir lezzete sahip değil. İkram olarak gelen salata taze ve yeterli.

Detaylı inceleme için blog yazım : http://www.serkanince.com/2017/03/besiktas-donercisi-ulus-ankara.html


Pehlivan Kebapankara pehlivan kebap


Çok bilinmeyen fakat sağlam dönercilerden kendisi. Kızılay 'Menekşe Pasajının' en alt katında bulunan dışarıdan denk gelip girmenizin zor olduğu özellikle bulmanız gereken bir dönerci Pehlivan Kebap.

Esnaf lokantası olup Et Döner %100 danadan oluşuyor.Gayet sulu ve lezzetli. Mekanda aynı zamanda inegöl köfte de çıkıyor. Ben inegöl köfte sevmediğimden olumlu bir şey diyemem fakat Ankara Döneri yapan iyi mekanlardan birisidir. Döner kızarmış ekmek ve salata ile sunuluyor.

Detaylı inceleme için blog yazım : http://www.serkanince.com/2017/03/pehlivan-kebap-ankara.html


Ankaragücü Menekşe Dönermenekşe döner köfte


Sahipleri koyu Ankara Güçlü olmasından dolayı bir zamanlar Ankaragücü Dönercisi olarak bilinen , tabelasında halen logosu bulunan lezzetli döner ve köfte yapan bir mekan kendileri. Az döner az köfte buranın ünlü mottosu olup köfteyi denemeden geçmeyiniz. Ortaya piyaz alabilirsiniz fakat piyaz çok başarılı değil. Köfte ve döner ile devam ediniz :)

Mekana ulaşım için : http://4sq.com/vGcdH0


Beştepe Döner ve Köfte [Kapandı]ankara beştepe döner ve köfte


Alparslan Türkeş'in mezarı karşısında bulunan Beştepe Döner , yaklaşık 3 yıldır açık olan bir mekan. Et , köfte , pide çeşitleri bulunan mekanda özellikle döner övülünce ziyaret ettim. Döner öncesi gelen ikramlar iştahı kabartıyor. İkramlar sonrası gelen asıl sebebimiz döner ise ortalama üstü sayılabilecek bir lezzete sahip. Üst seviye bir döneri yok fakat mekandan mutlu ayrılıyorsunuz.

Kendi yapımları olan pide , fırında patates ve sütlaç ise denenmeden geçilmemeli.

Detaylı inceleme için blog yazım : http://www.serkanince.com/2017/03/bestepe-kofte-doner-ankara.html


Dönerci Mehmet Ustaankara dönerci mehmet usta


Burası da Aspava gibi döner öncesi bol ikram getiren ve et dönerin ortalama üstü lezzette olduğu şık restoranlardan. Mekan da servis hızlı ve fiyatlar uygun. Porsiyon gramaj 120gr olması gönüllerimizi alıyor. Hali hazırda yaprak dönercisi adı altında 10'dan fazla şube ile hizmet veriyor fakat oraların lezzetini bilmiyorum.

Gruplar için daha uygun olan bu mekanda biz kalabalık olacağız ve iyi bir döner yiyelim derseniz uygun olacaktır.

Detaylı inceleme için blog yazım : http://www.serkanince.com/2017/03/donerci-mehmet-usta-ankara.htmlÇankaya Lokantası


çankaya lokantası
bu fotoğraf başka bir yerden alıntıdır


Ankara'nın eski mekanlarından birisi olan Çankaya Lokantası ,üstteki mekanlar gibi esnaf lokantası sınıfında ve Ankara Döneri yapanlardan birisidir.Döneri diğerlerine göre daha tuzlu ve aromalı bulduğum mekanda aynı zamanda 20 adet sulu yemek bulunmaktadır.Döneri daha yağlı olabilir , eti yavan kalmış.

Öğlenleri gitmemeniz tavsiye olur çünkü aşırı yoğun ! Ben maalesef öğlen gittiğim için çok mutlu ayrılamadım.

Mekana ulaşım için : http://4sq.com/cG01uvMutlu Kebap , Tunus


ankara mutlu kebap


Not : Her gittiğimde dönerin tadı farklılaşmaya başlayınca ve bir standart korunmadığı için buranın puanını güncelleyerek düşürdüm.

Ankara'da yer alan dönerci ve kebapçıların bir çoğunun ismi nedendir bilinmez genellikle Mutlu'dur :) Bu Mutlu Kebap ise Tunus caddesi üzerinde yer alan , orta seviye dönercilerden birisi. Özellikle diğer tüm mekanlara göre et dönerin kokusu çok daha güzel kokar. Önünden geçerken kokusuyla keşfettiğim bir mekan olup , et dönerin porsiyonu doyurucu lezzeti ise orta karar.

Mekanın bir diğer ünlü lezzetli ise ezogelin çorba. Acılı ve lezzet olarak bomba bir çorba gerçekten. Bu mekanı da denemenizde fayda var.

Mekana ulaşım için : http://4sq.com/9IVFde


Cici Piknikankara cici piknik


Burası Ankara'nın en ünlü dönercileri arasındadır fakat en lezzetsiz bulduğum mekan açıkça Cici Piknik. Bu listeye ekmeyi düşünmüyordum fakat ünlü olduğu için ve bu yazı bir rehber yazısı olduğu için ekledim.

Döner dana etinden ve odun ateşinde pişiyor.Büyük bir döner takılıyor ve lavaş ile servis ediliyor. Lavaş çok kalın ,et kuru ve lezzetsiz. Fotoğrafta görüldüğü üzere !

Gözlemime göre ,özellikle yoğun saatlere yaklaşırken eti önden kesmeye başlıyorlar ve orada bir süre bekliyor. Bekleyen döner hem kuruyor hem soğuyor. Daha sakin bir zamana denk getirip tekrar gideceğim fakat şuan için zayıf bir mekan.


Uzungöl Kuzu Dönerankara uzungöl döner


Karadeniz lezzetleri sunan mekan da döner tamamen kuzu etinden oluştuğu ve lezzetiyle iddialı olduğu için gidip denedim. Biraz hayal kırıklığı yarattı. Porsiyon olarak bana biraz az geldi. Döner lezzet olarak damak tadıma uymadı çünkü aşırı yağlı bir et takılmış. Belki dana eti ile karışım yapılırsa çok daha iyi olabilir. Eğer aranızda yağlı bir döner seven var ise burayı beğenebilir.


Mekanların Puan ve Sıralaması


Puan tamamen etin lezzetine odaklı olup , ikram ve mekan kalitesine göre değildir ! Kendi görüşlerim olup katılan ve katılmayan tabii ki olacaktır. Listeyi sık sık güncelleyeceğim. Yeni mekanlar eklenecek , var olan mekanlar tat değişimi olursa çıkarılacaktır.

 1. Kadir Dayı Piknik (5/4.5)
 2. Mutlu Lokantası (5/4.5)
 3. Azim Beşiktaş Dönercisi (5/4.5)
 4. Pehlivan Kebap (5/4)
 5. Ankaragücü Menekşe Döner (5/4)
 6. Çankaya Lokantası (5/3.5)
 7. Beştepe Döner (5/3.5)
 8. Dönerci Mehmet Usta (5/3.5)
 9. Mutlu Kebap Tunus (5/3)
 10. Cici Piknik (5/2)
 11. Uzungöl Kuzu Döner (5/2)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazıya yorum yap :